Roppant finom, tipikus őszi, finomság. A tésztája ugyan az, amit már kívülről fújok és oly sok sütihez használom, de mit tegyek, nem tudok betelni vele! Ezért a tésztát nem is írom, ITT megtalálható. A tökös töltelékhez:
1 kg. sütőtök
4 ek. cukor
1 vaníliás cukor
1 kevés fahéj.
A mákos töltelékhez:
15 dkg. őrölt mák
10 dkg. cukor
1,5 dl. tej
1 citrom reszelt héja.
A sütőtököt nagyobb kockákra vágtam, húsát lereszeltem, a cukorral és a többi hozzávalóval puhára főztem. Ha nem elég édes a tök, még tehetünk bele cukrot, nekem ennyi elég volt. A mákot, a felforralt tejbe szórtam, megfőztem, (kb. 1-2 perc) citromhéjjal, cukorral ízesítettem, mindkét tölteléket hagytam kihűlni. A tésztából két lapot nyújtottam, kikentem egy tepsit, leterítettem az egyik tésztát, ráhalmoztam a mákos tölteléket, majd erre a tököset, erre borítottam a másik kinyújtott tésztalapot. Tetejét villával megszurkáltam, tojással megkentem, forró sütőben, 190 fokon, 30-35 perc alatt készre sütöttem. Amikor langyosra hűlt, porcukorral meghintettem.
Mustár párti vagyok, ezért már rég izgatta a fantáziámat, hogy vajon milyen lehet a házi készítésű ? Annyi mindent csinálok-csináltam házilag, gondoltam, ezt is kipróbálom. Hát,nem nagyon ízlett, gondoltam, még szerencse, hogy csak egy kis üvegcsével kísérleteztem, és bánatosan betettem a hűtőbe, gondoltam, majd valamibe elhasználom. Aztán, ott várt, türelmesen, pár nap után elővettem, beleszagoltam, és tökéletes mustár illata és íze lett. Biztos ez a titka, hogy pár napig érlelni kell! Hozzávalók:
10 dkg. mustármag
1/2 dl. borecet
1/2 dl. víz
1kk. torma
pár csepp citromlé
csipetnyi só
1-1 fél mokkáskanál bors, szárított tárkony, szegfűbors.
Először a mustármagotmozsárba összetörtem(én szándékosan hagytam egy kicsit darabosra) , majd a többi fűszert is, apránként hozzáadtam a citromlevet, ecetet,vizet, tormát, és pépesre kevertem. Üvegbe kanalaztam, 2 hétig hűtőbe érleltem! Aki szereti a csípős mustárt, növelje a torma mennyiségét.
Az ihletet, a már oly sokszor készített májpástétomreceptem adta, na, meg a szőlő evés közben pattant ki az is a fejemből, mi lenne, ha a holnapi máj mellé is dobok egy pár szemet belőle. Aki nem próbálta még ki, milyen a máj szegfűszeggel és fahéjjal, az ne féljen kipróbálni, mert remek ízharmónia, érdemes megkóstolni!
Hozzávalók:
2 nagy hagyma
2-3 ek. olívaolaj
fél kg. csirkemáj
0,5 dl. Tokaji aszú ( ez el is maradhat)
1 nagy marék muskotályos szőlő
só, bors, őrölt szegfűszeg - fahéj-pirospaprika.
A szőlő szemeket félbevágtam, és kiszedtem a magokat. A felhevített olajban, megpirítottam a vékonyra szeletelt hagymákat, sóztam, borsóztam, majd rákerültek a megmosott, megpucolt májak. Együtt még pirítottam pár percig, majd hozzáadtam a pirospaprikát, szegfűszeget, fahéjat, szőlőt és hozzáöntöttem a bort. Lefedve, lassú tűzőn készre főztem, ha szükséges, még utána sózható. Párolt rizzsel tálaltam.
Újra itt :) Hosszú és fáradságos nyár után, különleges kalandokkal , túl egy költözésen, dús teendők mellett, megérkeztem! Lassan már elvonási tüneteim voltak, úgy a blogolás iránt, mint a megszokott, főzés után is. A gyomrunk kikészült a sok rendelt kajától, és egy adott ponton már nem volt türelmem kivárni, amíg elkészül a konyhám, így vettem egy mini villanyrezsót és azzal próbáltam valami ehetőt is előállítani. A konyhám elkészült, de akadt más akadály, a fényképezőgépem töltőjét is sikerült rendesen elrakni, de most már apadnak a doboz mennyiségek, nagyjából, kezd helyreállni a rend, minden téren! A menüm főcíme egyben utalás is, hogy drága szülő városomat Kolozsvárt elhagyva hova is költöztünk, újból! De erről a témáról, nem írnék momentán többet, talán, egyszer(?)... Recept! Hozzávalók:
80 dkg. szűzpecsenye
1ek. vaj
2 ek.olívaolaj
1-1 fej lila és vöröshagyma
1 csík füstölt szalonna
2-2 paprika, paradicsom
20 dkg. gomba
15 dkg. zöldborsó
só, bors, paprika.
A húsbóll ujjnyi vastag szeleteket vágtam, sóztam,borsóztam. A raguhoz, minden hozzávalót, egyformára felkockáztam, majd ebben a sorrendben sütöttem; először a szalonnával kezdtem, ehhez hozzáadtam a hagymát, amikor már üvegesre sült, hozzáadtam a paprikát, borsót, paradicsomot, gombát, sóztam, borsóztam, meghintettem pirospaprikával, letakarva, lassú tűzőn puhára főztem, ami kb. 10 percet vett igénybe, közben a hús is megsült. Külön, a vajat az olívaolajjal összemelegítettem, a hússzeletek mindkét oldalát hirtelen kisütöttem benne, az elkészült raguval tálaltam. Az eredeti receptben, libamájjal dúsítják, na, az most nem került bele, de, így is nagyon finom lett!